Pravidelne sledujem spravodajstvo o Slovensku v zahraničných médiách. Nie je prekvapením, že vzhľadom na politickú situáciu na Slovensku (ktorá sa akože vymyká tomu slávnemu pro-západnému smerovaniu) je spravodajstvo veľmi negatívne. Objavuje sa démonizácia, tvrdá kritika, porovnávanie, pomenovania, dokonca aj paralely medzi niektorými slovenskými politikmi a nacistami. Je zrejmé, že zahraničné médiá majú najväčší záujem informovať o Slovensku vždy, keď sa blížia voľby, o tom s akým cieľom môžeme len polemizovať. Je to pre mňa nesmierne smutné. Som už veľa rokov v zahraničí, ale kdekoľvek som bola, vždy som bojovala za dobré meno Slovenska mimo našej krajiny.
Deutsche Welle, BBC alebo The Guardian sú niektoré z médií, na ktoré sa z času na čas obrátim, keď ide o správy, avšak vždy, keď ide o moju krajinu, ma dokážu sklamú. Buď nepíšu nič, alebo píšu iba negatívne. Nižšie uvedený článok od denníka The Guardian, je mimoriadne neobjektívny, chýbajú v ňom spoľahlivé a relevantné štatistiky a dáva hlas len tým, ktorí môžu potvrdiť ich už vopred vytvorený príbeh, alebo proste prezentuje vyhlásenia vytrhnuté z kontextu. Nespokojnosť západu s politikou na Slovensku je jasná a tlak na ich media vrcholí znova v čase, keď sa blížia voľby.
V lete minulého roka som robila rozhovor pre rádio BBC, ktoré prišlo ku mne domov na Slovensko. Veľmi priateľskí novinári, ktorí so mnou mimo záznam v mnohých veciach súhlasili. Výsledný produkt rozhovoru bol však desivý. Nielenže slová a vety vytrhávali z kontextu a miešali ich tam, kde sa im to hodilo, ale, keď išli hovoriť o východe Slovenska do mixu pridali aj ľudovú hudbu a zvuky sliepok a kurčiat, aby vykreslili Slovensko ako nejakú extrémne nerozvinutú krajinu, v ktorej žije nevzdelaná spoločnosť zaseknutá v minulosti.
Nechápte ma zle, médiá majú kritizovať moc a politikov. Ale objektívne a nie selektívne. Bez ohľadu na môj osobný názor na konanie súčasnej slovenskej vlády je zrejmé, že západné médiá si vytvorili svoj názor už dávno a neprejavujú veľký záujem o objektívne spravodajstvo nehovoriac o vyzdvihnutí nejakých pozitív našej krajiny. Zdá sa, že naratív je pevne stanovený: odchýlka od západnej hegemónie sa stretáva s neúprosným tlakom zameraným na vlády aj národy, ktorého zámerom je rozvrátiť akýkoľvek politický odklon.
Vynikajuci blog; tiez som tie spravy zachytila... ...
ďakujem za blog a súhlasím, že veľmi ťažko je... ...
dovolim si tvrdit, ze tento blog "je... ...
Kritizovať môžu len toho, kto sa správa tak,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty